Zwrot podatku 2019 – jak go wyliczyć?


Zastanawiasz się, jaki zwrot podatku przysługuje Ci za 2018 rok? A może nie wiesz, jak go wyliczyć? Jeśli chcesz mieć pewność, że dobrze wypełniłeś zeznanie podatkowe i uniknąć nieprzyjemności, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Zwrot podatku – co to jest?

Zwrot podatku to tak naprawdę podstawowe prawo każdego podatnika, które jest efektem wpłaty na rzecz fiskusa kwoty przekraczającej zobowiązania podatkowe. Wartość podatków regulowana jest przepisami prawa, więc w chwili, gdy podatnik odprowadza zbyt wysoką kwotę lub odprowadza podatek, gdy nie ma takiej potrzeby, skutkuje tym, że urząd skarbowy ma obowiązek zwrócenia nadwyżki. Nadpłata podatku z urzędu skarbowego wypłacana jest w terminie 90 dni. Zwrot podatku można uzyskać w tradycyjny sposób jak na przykład poprzez przekaz pocztowy lub odbiór pieniędzy w kasie urzędu skarbowego. Dla ceniących sobie wygodę najkorzystniejszym sposobem odebrania zwrotu podatku będzie przelew na konto, ponieważ w ten sposób można też uniknąć dodatkowych kosztów.

Jak sprawdzić zwrot podatku?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy przysługuje nam zwrot podatku i jaką ewentualnie kwotę otrzymamy. Szukając najprostszego rozwiązania, warto skorzystać z kalkulatora PIT na stronie Ministerstwa Finansów. Sama procedura wyliczenia zwrotu podatku jest bardzo prosta. W pierwszej kolejności należy wybrać sposób rozliczenia podatku dochodowego oraz rok podatkowy, którego dotyczą obliczenia. Jeśli rozliczasz się w 2019 roku i chcesz wyliczyć swój zwrot podatku za rok ubiegły, to wpisujesz 2018. Następnie sumujemy kwoty uzyskanego przychodu, wpisujemy je w odpowiednie rubryki w kalkulatorze i powtarzamy czynność z  kosztami uzyskanego przychodu. Uwzględniamy także kwotą wpłaconych zaliczek na rzecz podatku (w zaokrągleniu do pełnych złotych), odliczenia na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Po wprowadzeniu wszystkich danych klikamy oblicz i w kilka sekund dowiemy się, jaki zwrot podatku 2019 nam przysługuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *