Zasady bezpiecznych zakupów w sieci


Zakupy przez Internet powoli wypierają formy tradycyjnych zakupów w galeriach handlowych. Szczególnie ludzie nie lubiący tłoku, długich kolejek oraz hałasu preferują możliwości oferowane przez zakupy w sieci. Należy jednak pamiętać, że udostępnianie swoich danych osobowych wiąże się z pewnym ryzykiem. Podobnie jak wszelkie płatności dokonywane przez Internet. Warto przestrzegać kilku zasad, które sprawią, że nasze zakupy online będą w pełni bezpieczne.

Unikaj linków prowadzących do sklepu

Bardzo popularne sklepy internetowe często padają ofiarą oszustów stosujących tzw. phishing. W ten sposób hackerzy podszywają się pod znane firmy i banki tworząc strony do złudzenia przypominające oryginał. Nieświadomy klient odwiedzając takie strony może pozostawić swoje dane osobowe, które zostaną wykorzystane przez oszustów. Linki podesłane przez hackerów mogą również zainfekować nasz komputer. Dlatego  też, unikajmy klikania w reklamy dostępne w Internecie. Zawsze ręcznie wprowadźmy adres strony wybranego sklepu internetowego.

Weryfikuj tożsamość sprzedawcy

Wszystkie sklepy internetowe są zarejestrowane jako legalna firma. Możemy to sprawdzić chociażby w Krajowym Rejestrze Sądowniczym. Nas interesuje przede wszystkim oficjalny adres siedziby firmy. Czynnikiem, który pozytywnie wpływa na wiarygodność sprzedawcy jest możliwość odbioru osobistego zakupionego towaru. Weryfikując mniej znanego sprzedawcę unikniemy sklepów internetowych zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy.

Sprawdź certyfikat bezpieczeństwa strony

Prawie każdy sklep internetowy oraz portal aukcyjny posiada specjalny certyfikat SSL, który oznacza, że przesyłane przez Ciebie dane są odpowiednio zabezpieczone. Jak poznać czy sklep posiada takie zabezpieczenie? Przed adresem w przeglądarce widnieje zielona kłódka lub właściwy napis. Strony z protokołem SSL zaczynają się na https zamiast http. Pamiętajmy, że  brak takiego zabezpieczenia oznacza, że przesyłane przez nas informacje nie są w pełni bezpieczne. Warto poszukać innego sklepu oferującego interesujący nas produkt oraz lepsze zabezpieczenie strony.

Wybieraj bezpieczne metody płatności

Wygoda zakupów online wzrosła wraz z wprowadzeniem błyskawicznych metod płatności. Liczne platformy pośredniczące umożliwiają zrealizowanie płatności w ciągu kilku sekund. Podobnie jak w przypadku certyfikatu SSL, powinniśmy sprawdzać czy strony, na których dokonujemy płatności są odpowiednio zabezpieczone o czym informuje zielony pasek adresu. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które wykorzystują płatność kartą debetową. Przejęcie danych otworzy hackerowi drogę także do konta bankowego. Wielu ekspertów zaleca zatem wybór szybkich przelewów bankowych lub płatność mobilną BLIK.

Kieruj się opiniami innych użytkowników

Ten punkt tyczy się szczególnie sklepów, w których dokonujemy zakupu po raz pierwszy, a także wszelkich aukcji internetowych. Opinie innych klientów to najprostszy sposób aby sprawdzić, czy mamy do czynienia z wiarygodnym i rzetelnym sprzedawcą. W ten sposób dowiemy się jak szybko realizowane są zamówienia, czy zamawiany produkt jest zgodny z opisem, a także czy możliwy jest szybki kontakt ze sprzedawcą. Na aukcjach online zawsze warto sprawdzać oceny oraz ewentualne wyróżnienia, które informują o jakości usług oferowanych przez sprzedawcę.

Zachowaj dowód zakupu i korespondencje ze sprzedawcą

Przeprowadzenie płatności online zawsze wiąże się z otrzymaniem potwierdzenia na maila. Warto przechowywać takie wiadomości w archiwum. Nie tylko do momentu otrzymania zamówionego towaru, ale dłużej. Może się bowiem zdarzyć, że zakupiony produkt po czasie okaże się wadliwy. Korespondencja ze sprzedawcą oraz dowód zakupu pozwoli nam dochodzić swoich praw i oczekiwać zwrotu pieniędzy lub wymiany produktu na nowy. Zarchiwizowane wiadomości możemy łatwo odnaleźć wpisując w wyszukiwarce naszej skrzynki mailowej np. nazwę sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *