Z kim nie wypada rozmawiać o pieniądzach?


Rozmowa o pieniądzach od wieków uchodzi za temat tabu w licznych sytuacjach towarzyskich. Powiedzenie, że dżentelmeni o pieniądzach nie mówią od razu stawia w gorszym świetle osoby, które odważą się poruszyć kwestię finansów. Oczywiście, wydaje się, że w dzisiejszych czasach kierujemy się zupełnie innymi zasadami i nie każda rozmowa o pieniądzach od razu stawia nas w złym świetle. Z kim nie wypada rozmawiać o pieniądzach i kiedy warto zmienić temat?

Przechwalanie się pieniędzmi

Niezależnie od tego z kim rozmawiamy oraz jaki jest kontekst naszej konwersacji, przechwalanie się pieniędzmi nigdy nie jest czymś szczególnie kulturalnym. Szczególnie, gdy wiele osób jest na tym punkcie przewrażliwionych i podobne przechwałki mogą kogoś urazić. Oczywiście nie chodzi tu o to, aby całkowicie nie poruszać kwestii finansowych z osobami mniej zamożnymi. Warto jednak zachować umiar i znaleźć złoty środek, który rozdziela neutralną rozmowę o pieniądzach o mało kulturalne przechwalanie się swoim majątkiem.

Temat pieniędzy na randce

Rozmowa o pieniądzach to jeden z ostatnich tematów, jaki powinien być poruszany w trakcie romantycznej kolacji przy świecach. Już w starożytności filozofie rozprawiali o czym warto rozmawiać z wybranką / wybrańcem swojego serca. Przyziemne tematy finansowe schodzą tu na drugi plan. Po za jednym wyjątkiem, a mianowicie, delikatną kwestią zapłacenia za rachunek. W dobie nowoczesnych zasad mężczyzna wciąż powinien zaproponować, że zapłaci, ale nie powinien się wzbraniać, gdy kobieta poprosi o rozdzielenie rachunku lub w ramach rewanżu zaprosi nas w inne miejsce i tym razem sama będzie chciała uregulować rachunek.

Rozmowa o interesach

Nie da się rozmawiać o interesach bez poruszania tematu pieniędzy. Dlatego, konwersacja dwóch biznesmenów na temat przyszłej współpracy jest czymś całkowicie naturalnym i zrozumiałym. Tu należy jednak wprowadzić małe ograniczenie: Rozmowa o interesach powinna przebiegać w neutralnym i dyskretnym miejscu. Podobne tematy nie powinny być bowiem poruszane w towarzystwie osób trzecich. Niezależnie, czy między sobą rozmawiają dwaj początkujący biznesmeni czy dwóch gigantów w branży komputerowej.

Czy targowanie jest obciachem?

Bardzo popularne w ostatnim czasie jest pojęcie „cebulactwa”. Określa ono zbiór zachowań, które w negatywny sposób opisują cechy Polaków. Dyskusyjną kwestą jest m.in. targowanie. Oczywiście, jeśli ktoś próbuje obniżyć cenę o kilkadziesiąt procent, jest to niepoważne i powinno od razu kończyć rozmowę z takim „kontrahentem”. Jednak nie każde targowanie jest obciachem. Jeśli ktoś posługuje się rzetelnymi argumentami i chce uzyskać cenę niższą o kilka procent, nie ma w tym nic złego czy zawstydzającego. Targowanie od wieków jest ważnym elementem handlu.

Cena upominku jest tajemnicą

Kolejny, bardzo istotny aspekt, który powinien być przestrzegany w towarzystwie. Od wielu lat panuje zwyczaj sprawdzania prezentów, czy gdzieś nie pozostała informacja o cenie. Pozbywam się naklejek, a nadruk staramy się odpowiednio i niezauważalnie zamazać. To samo tyczy się samego wręczania prezentu. Gdy dajemy komuś drogocenny upominek, nie ma nic gorszego jak skwitować pozytywną reakcję słowami: „Dobrze, że Ci się podoba, bo nie było tanie”. Cena prezentu jest tajemnicą. Kropka. Nawet sugerowanie przybliżonej ceny jest wyjątkowo niekulturalne.

Tematy wynagrodzenia w trakcie rozmowy o pracę

Na koniec zostawiamy sobie prawdziwą perełkę, która wyrasta powoli do granic absurdu. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jesteśmy pytani o naszą motywację do pracy. Znając oczekiwania speców od HR mówimy o górnolotnych kwestiach. Często pada również pytanie o to, jakiego wynagrodzenia na tym stanowisku oczekujemy. I wiele osób zaniża swoje oczekiwania by „nie przesadzić”. Praca jest bardzo ważna, ale szacunek do samego siebie, jeszcze ważniejszy. Nie umniejszajmy swoich możliwości i traktujmy rozmowę kwalifikacyjną jak rozmowę o interesach. Pracownik także ma prawo oczekiwać, o czym wielu specjalistów ds. zasobów ludzkich zdaje się zapominać.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *