Progi podatkowe – rozliczenie 2019

Każda osoba fizyczna musi rozliczać się z zarobionych pieniędzy. Aby jednak zrobić to dobrze i nie narobić sobie problemów, trzeba wiedzieć, jakie nasze zarobki przekładają się na obowiązujące progi podatkowe. Jedno jest pewne, zwykle większy podatek obejmuje osoby, które zarabiają sporo. Co to oznacza w praktyce? Jakie progi podatkowe obowiązują w 2019 roku?

Dla tych, co mają styczność z podatkami, jest jasne, że w rozliczeniach trzeba wziąć pod uwagę progi podatkowe, czyli tzw. stawki procentowe. To od nich zależy, jak będzie wyglądało nasze rozliczenie i jaki podatek poniesiemy z tego tytułu. W 2019 roku, podobnie zresztą jak w 2018 roku, obowiązuje dwa progi podatkowe – 18% i 32%. Bez zmian pozostaje również wysokość kwoty podatku do zapłaty po osiągnięciu pierwszego progu podatkowego i wynosi 15395,04 zł. Za to zmiany można zauważyć już w kwocie wolnej od podatku, która w świetle nowej ustawy z dnia 27 października 2017 roku wynosi 8000 zł. Same zaś zasady wyliczania kwoty wolnej od podatku w 2019 roku pozostają takie same jak w poprzednim roku.

Czy progi podatkowe w 2019 roku są stałe?    

Warto mieć na uwadze, że wspomniane progi podatkowe w 2019 roku nie zawsze będą wartościami stałymi. Zdarzyć się mogą przypadki, że podatnicy wejdą na wyższy, 32% próg podatkowy przez czysty przypadek. Stać się tak może w przypadku, gdy pracownik, otrzyma wysoką premię regulaminową lub uznaniową. I tak przykładowo, pracownik, którego roczne zarobki wyniosą około 80000 zł, otrzyma premię w wysokości 10000 zł, sprawi, że przeskoczy na wyższy próg podatkowy.

Jak w takim razie dobrze wybrać próg podatkowy? 

Wystarczy mieć stale rękę na pulsie, czyli w przypadku rozliczenia 2019 sprawdzać aktualne dane, wysokość progów podatkowych oraz obowiązujące stawki zwrotu podatku. Nie zapominajmy również, by zebrane dane dostosować do swoich zarobków. Dzięki temu zawsze będziemy mieć pewność, że nie tylko dobrze wybraliśmy skalę podatkową, ale co najważniejsze dobrze rozliczymy swój podatek dochodowy i uchronimy się przed nieprzyjemnościami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *