Prawo konsumenta do zwrotu towaru 2019. Jak to działa?


Kupiłaś towar w sieci lub w sklepie stacjonarnym, lecz po przemyśleniu, zrozumiałaś, że go nie potrzebujesz? Zastanawiasz się, czy będziesz mógł go zwrócić? Sprawdź, jak działa prawo konsumentów do zwrotu towarów w 2019 roku.

Kiedy mamy prawo do zwrotu towaru?

Wszystkich, którzy robią zakupy w sklepach stacjonarnych, pewnie rozczarują nasze słowa, ale nie przysługuje im żadne prawo do zwrotów. Jedyny wyjątek stanowią osoby, które zamawiały produkty zdalnie lub kupiły go poza siedzibą sprzedawcy. Jednak wiele sklepów, w tym sieciowych, wyszły swoim klientom naprzeciw i oferują im możliwość zwrotu towarów. Każdy sklep swoje zasady zwrotów ustala indywidualnie, więc zanim zdecydujemy się udać ze zwrotem, lepiej sprawdzić, czy faktycznie zostanie on przyjęty. Zupełnie inaczej wygląda sprawa zwrotów towarów zakupionych w sieci i przez telefon, gdyż przysługuje nam na to 14 dni. Co więcej, jeśli sprzedawca przy zakupie nie poinformuje nas o dwutygodniowym terminie zwrotu, to ten czas przedłuża się automatycznie do 12 miesięcy. Wszelkie koszty związane ze zwrotem trzeba pokryć na własną rękę. Sprzedający w kwocie, którą zwróci, zawiera tylko koszt wysyłki produktu do klienta, równy najtańszej opcji z oferowanego cennika.

Kiedy nie przysługuje nam prawo do zwrotu towaru zakupionego przez Internet lub telefon?

Przede wszystkim nie przysługuje nam prawo do zwrotu, jeśli sprzedający jest osobą prywatną, a nie przedsiębiorcą, to wtedy nie musi przyjmować zwrotu. Oczywiście, jeśli będzie chciał, może zaoferować taką ewentualność, ale to tylko zależy od niego. Nie przysługuje nam również prawo do zwrotu towaru, jeśli kupuje się go na dane swojej firmy. W świetle prawa nie jesteśmy wtedy konsumentami, lecz przedsiębiorcami. Sprzedawca może także odmówić przyjęcia towaru, jeśli został on przygotowany pod specjalne zamówienie. Przykładowo zamawiając meble, które zostaną zrobione pod nasze indywidualne zamówienie, nie będziemy mogli ich zwrócić, nawet jeśli będą jeszcze w oryginalnych opakowaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *