Płaca minimalna 2019 – o ile wzrosła?

Od 2015 roku nieprzerwanie notowany jest wzrost płacy minimalnej zarówno w przypadku umowy o pracę jak i umów zwanych śmieciowymi – zlecenie i o dzieło, liczonych na podstawie stawki godzinowej. Jak donosi minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nasze zarobki miesięczne od tego czasu powiększyły się o prawie 500 zł na rękę. Jak ta sytuacja ma się w stosunku do roku poprzedniego? Ile zarabiać będą pracownicy opłacani na najniższych stawkach?

Umowa o pracę – 100 zł więcej

W 2018 roku pracownikom na etacie należało się 2100 zł brutto czyli 1530 zł na rękę. Pracownicy godzinowi otrzymywali zaś stawkę w wysokości 13,70 brutto. Wraz z nowym rokiem wynagrodzenie za pracę wzrasta o 150 zł, co jest dobrą wiadomością nie tylko dla osób zatrudnionych za najniższą krajową. Podwyżek w celu zróżnicowania płac w danej firmie mogą spodziewać się pozostali pracownicy.

Propozycję o wzroście minimalnego wynagrodzenia do 2250 zł w 2019 roku podjęto już 9 czerwca roku poprzedniego. Ostateczną decyzję ogłoszoną na posiedzeniu Rady Ministrów 11 września 2018 roku do wiadomości publicznej przekazał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Płaca minimalna – umowa zlecenie i umowa o dzieło

Wzrost minimalnego wynagrodzenia na umowie o pracę oznacza również wzrost odnoszący się do pozostałych umów. W tym przypadku stawka godzinowa w 2019 roku będzie plasowała się na poziomie 14,70 zł co oznacza wzrost w stosunku do roku poprzedniego o złotówkę. W przeliczeniu na rękę pracownicy otrzymają, w zależności od umowy, 12 zł w przypadku umowy o dzieło i 9 zł na umowie zlecenie.

Kontrowersje

Podnoszenie minimalnych zarobków budzi niemałe zainteresowanie oraz kontrowersje, zwlaszcza w grupach pracodawców. Ich zdaniem płaca minimalna powinna wzrosnąć o jedynie 117 zł czyli o 33 zł mniej. Inaczej sytuacja ma się wśród związków zawodowych. Ich celem jest jak najszybsze osiągnięcie pułapu wysokości 50% średnich zarobków w gospodarce narodowej, kwota więc przez nich proponowana znajdowała się na poziomie 2383 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *