Jakie zmiany na rynku pożyczek wprowadzi nowa ustawa anty-lichwiarska?


Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało kolejny pakiet poprawek do obowiązującej od 2016 roku ustawy anty-lichwiarskiej. Nowe przepisy mają zminimalizować ryzyko praktyk lichwiarskich oraz zwiększyć bezpieczeństwo polskich pożyczkobiorców. Nowelizacja ustawy miałaby wejść w życie jeszcze w pierwszej połowie 2019 roku. W jaki sposób nowa ustawa anty-lichwiarska wpłynie na polski rynek? Czy pożyczkobiorca rzeczywiście będzie bardziej bezpieczny?

Minęły już trzy lata odkąd ustawa antylichwiarska weszła w życie. Od tego czasu z całą pewnością sporo rzeczy zmieniło się na plus. Wiele rzetelnych firm pożyczkowych ściśle trzyma się przepisów prawnych i nie wykorzystuje luk w celu windowania kosztów pozaodsetkowych pożyczek. A luk w prawie niestety wciąż nie brakuje. Dodatkowo, polskie prawo jest stosunkowo łagodne dla lichwiarzy, którzy za łamanie założeń ustawy nie są surowo karani. Nowa ustawa anty-lichwiarska ma to zmienić. Czy nowy projekt Ministerstwa Sprawiedliwości faktycznie odmieni oblicze polskiego rynku pożyczek?

Maksymalne koszty pożyczek konsumenckich mocno w dół

Zacznijmy od najważniejszych zmian, czyli kosztów pożyczek konsumenckich. Obowiązujące prawo ogranicza oprocentowanie nominalne do 10%. Jednak przepisy dawnej ustawy zezwalały na windowanie kosztów pozaodsetkowych. Łączny koszt pożyczki nie mógł być wyższy niż przyznana klientowi kwota. W związku z tym, wiele firm pożyczkowych w taki sposób operowało opłatami dodatkowymi, aby RRSO mieściło się w górnej granicy 99,9%. Nowa ustawa anty-lichwiarska ma sprawić, że koszty pożyczek konsumenckich staną się wyraźnie niższe.

Górny limit kosztów pozaodsetkowych zostanie obniżony do 45% w skali roku. Z kolei pożyczki udzielane na mocy umowy cywilno-prawnej nie będą mogły skrywać kosztów wyższych niż 25%. To kolejna istotna zmiana, która może utrudnić życie lichwiarzom. Także w przypadku chwilówek szykują się duże zmiany. Jeżeli umowa będzie uwzględniać termin spłaty nie dłuższy niż 30 dni kalendarzowych, górny limit kosztów nie będzie mógł przekraczać 22%.

Pożyczkobiorca nie straci już swojego mieszkania?

Duże kontrowersje w Polsce wzbudzały sprawy, w których dłużnik tracił swój dom lub mieszkanie. Nowa ustawa anty-lichwiarska ma uniemożliwić przekazywanie prawa własności do nieruchomości za sprawą zabezpieczenia pożyczki konsumenckiej. Ponadto, wartość zabezpieczenia nie może być wyższa niż kwota pożyczki powiększona o 45%. Ustawa ma zawierać również zapis, który uniemożliwi egzekucje komorniczą mieszkania, gdy wysokość długów nie będzie wyższa niż 5% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie pożyczki.

Wyraźnie niższe koszty przy zakupach na raty

Eksperci od dawna alarmowali, że brak regulacji kosztów pozaodsetkowych przy zakupach na raty mogą dawać duże pole do popisu lichwiarzom. I rzeczywiście. Na polskim rynku funkcjonują firmy pośredniczące, które wykorzystują nieuregulowane prawo do windowania cen pozaodsetkowych, które w pewnych okolicznościach mogą być wręcz nielimitowane. Nowa ustawa anty-lichwiarska ma sprawić, że całkowity koszt pozaodsetkowy zakupu na raty nie będzie wyższy niż 45% w skali roku przy okresie kredytowania dłuższym niż 6 miesięcy. Gdy klient wybierze rozłożenie kosztów na 6 rat miesięcznych lub mniej, górny limit kosztów wyniesie maksymalnie 32,5%.

Nawet 5 lat pozbawienia wolności dla lichwiarzy

W wielu krajach europejskich, lichwa jest zakazana pod groźbą kary pozbawienia wolności. W Polsce, prawo bardzo łagodnie traktowało lichwiarzy. To również ma się zmienić za sprawą ustawy anty-lichwiarskiej, która zakłada karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat dla osób dopuszczających się lichwy. Niestety, kara pozbawienia wolności miałaby dotyczyć wyłącznie pożyczkodawców, którzy domagaliby się spłaty kosztów dwukrotnie wyższych niż te zakładane przez prawo. Wielu ekspertów uważa, że ten przepis wymaga obostrzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *