Jak wyrobić paszport dla dziecka?


Planując urlop za granicą z najmłodszymi członkami naszej rodziny, musimy pamiętać, że taki wyjazd wymaga załatwienia pewnych formalności. O ile w przypadku podróży w granicach Unii Europejskiej wystarczy dowód osobisty dla dziecka, o tyle wyjazdy do innych krajów wiążą się z koniecznością wyrobienia paszportu. Tą kwestią musimy się oczywiście zająć z odpowiednim wyprzedzeniem. Jak wyrobić paszport dla dziecka w naszym kraju?

Załatwienie wszelkich formalności związanych z wyrobieniem paszportu dla najmłodszego członka rodziny może być bardzo proste i bezstresowe. Wystarczy zarezerwować sobie jeden wolny dzień, przygotować niezbędne dokumenty oraz wziąć ze sobą określoną kwotę gotówki. Musimy również pamiętać, że w urzędzie muszą się zjawić obydwoje rodzice. Jest to swoista prewencja, która ma przeciwdziałać porwaniom małoletnich przez jednego z rodziców. Tematem paszportu dla dziecka musimy się zająć z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę!

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka – gdzie składamy?

Formularz paszportowy należy wypełnić i złożyć w Urzędzie Wojewódzkim lub jego delegaturze w mniejszym mieście. Należy pamiętać, że w urzędzie wymagana jest obecność obojga rodziców. Jeśli jeden z rodziców nie ma możliwości stawienia się w urzędzie, akceptowana będzie jego zgoda pisemna poręczona przez notariusza. W przypadku gdy jeden z rodziców nie posiada pełnej władzy rodzicielskiej lub został jej pozbawiony, przy składaniu wniosku należy przedłożyć orzeczenie sądowe. Jeśli natomiast jedno z rodziców posiadających władzę rodzicielską nie wyraża zgody na wydania paszportu, drugi rodzic jest zmuszony rozstrzygać tą sprawę przed sądem rodzinnym.

Dokumenty potrzebne do wyrobienia paszportu

Aby wszystkie formalności zostały załatwione szybko i sprawnie, powinniśmy wcześniej przygotować sobie dokumenty potrzebne w urzędzie. Dzięki temu unikniemy nerwów oraz sytuacji, w której będziemy zmuszeni odłożyć wizytę w urzędzie na inny termin. Podchodząc do okienka musimy dysponować kompletem następujących dokumentów:

Formularz paszportowy – wniosek ten musimy niestety wypełnić na miejscu w urzędzie. Wzór nie jest bowiem dostępny do ściągnięcia z Internetu. Formularz musi zostać podpisany przez oboje rodziców obecnych w momencie składania wniosku.

Zdjęcia paszportowe – warto wziąć ze sobą przynajmniej dwie fotografie. Zdjęcia nie mogą być starsze niż 6 miesięcy i powinny zostać zrobione zgodnie ze standardami urzędowymi. Warto zatem udać się do profesjonalnego fotografa znającego wytyczne do zdjęć formalnych.

Dowód opłaty paszportowej – konieczną opłatę możemy pokryć w kasie urzędu gdzie zostanie nam wydane potwierdzenie wykonania przelewu. Możemy także zapłacić przez Internet i  wydrukować potwierdzenie przelewu.

Dowód osobisty – obydwoje rodzice muszą ze sobą zabrać ważny dokument tożsamości.

Dokument potwierdzający wiek dziecka – może to być akt urodzenia lub legitymacja szkolna. Dokument nie jest obligatoryjny. Potrzebujemy go w momencie gdy skorzystaliśmy ze zniżki przy ponoszeniu opłaty paszportowej.

Karta Duża Rodzina – podobnie jak wyżej. Dokument potwierdza, że jesteśmy upoważnieni do skorzystania z dodatkowej zniżki.

Ile musimy czekać na paszport?

Dokument musi zostać wydany w terminie do 30 dni od momentu złożenia wniosku. W praktyce wiele zależy od okresu w jakim staramy się o paszport. W okresie przedwakacyjnym na wydanie dokumentu możemy czekać nawet 3-4 tygodnie. Po za okresem szczytu urzędy działają dużo sprawniej, a paszport jest wydawany nawet w terminie do 2 tygodni. Warto jednak zachować sobie duży margines bezpieczeństwa i zająć się sprawą przynajmniej miesiąc przed wyjazdem.  

Jakie koszty wiążą się z wyrobieniem paszportu?

Wyrobienie paszportu dla dziecka nie jest kosztowną inwestycją. Musimy uwzględnić koszt wykonania zdjęć (20-30 PLN za 4 fotografie) oraz opłatę paszportową, która wynosi:

60 PLN – w przypadku dzieci poniżej 13 roku życia. Z dokumentem potwierdzającym wiek zapłacimy o 50% taniej czyli 30 PLN. Dodatkową zniżkę zapewnia Karta Dużej Rodziny. Po uwzględnieniu obu ulg, koszt opłaty paszportowej wyniesie 15 PLN.

140 PLN – w przypadku młodzieży między 13 – 18 rokiem życia. Zapłacimy 70 PLN z dokumentem potwierdzającym wiek lub 35 PLN gdy dodatkowo posiadamy Kartę Duże Rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *