Jak rozliczyć PIT przez Internet w 2019 roku?


Rozliczanie podatków przez Internet ma wiele zalet. Nie dość, że jest łatwe, to jeszcze oferuje możliwość bezpośredniej wysyłki wypełnionej deklaracji do urzędu skarbowego i tym samym zaoszczędzić dużo czasu. Jak jednak zabrać się za rozliczenie PIT, jeśli Internet nie jest naszą mocną stroną? Koniecznie zapoznaj się z treścią naszego artykułu, gdyż może być dla Ciebie źródłem cennych wskazówek.

Twój e-PIT jako najprostszy sposób na rozliczenie w 2019 roku

Twój e-PIT jest platforma utworzoną przez Ministerstwo Finansów, która udostępnia przygotowane zeznania podatkowe za 2018 rok. Na portalu podatkowym podatki,gov.pl znajdziemy wstępnie wypełnioną deklarację PIT-37 oraz PIT-38.

Rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT

Samo rozliczenie deklaracji podatkowej za pośrednictwem Twój e-PIT jest bardzo szybkie i proste. Na początku należy się zalogować do systemu Twój e-PIT. Zrobić to można na dwa sposoby:

  • Korzystając z Profilu Zaufanego, czyli specjalnego konta, na którym przechowywane są nasze dane osobowe. Do założenia takiego konta potrzeba jednak dostępu do bankowości internetowej lub specjalnej strony internetowej.
  • Logowanie do systemu poprzez podanie numeru PESEL, dochodu z rozliczenia za 2017 rok oraz jednego z przychodu od pracodawcy (np. z PIT-11) za rok 2018.

Po zalogowaniu należy sprawdzić, czy dane zawarte we wstępnie wypełnionej deklaracji PIT się zgadzają. Na tym etapie możemy także modyfikować swoją deklarację, np. wprowadzając inny adres lub numer konta, na które ma trafić ewentualny zwrot podatku. Co ważne, w systemie Twój e-PIT znajdziemy indywidualnie wypełnione deklaracje, co oznacza, że jeśli chcemy rozliczyć się z małżonkiem, należy nanieść odpowiednie poprawki. To samo dotyczy ewentualnych ulg, o ile takowe nam przysługują. Ostatni krok to podjęcie decyzji, co zrobimy z wypełnioną deklaracją znajdującą się w systemie Twój e-PIT. Możemy ją zatwierdzić i bezpośrednio przesłać do urzędu skarbowego, wydrukować deklarację i zanieść osobiście do urzędu lub nic nie robić, wówczas zostanie przesłania do urzędu skarbowego 30 kwietnia w obecnym stanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *