Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku?


Rachunki za ogrzewanie zależą od wielu czynników. Ostateczny koszt ustala spółdzielnia mieszkaniowa, która bierze pod uwagę także ocieplanie pomieszczeń wspólnych (np. suszarni, klatki schodowej), a także poszczególne powierzchnie lokali mieszkalnych. Ceny w jednym sezonie grzewczym mogą być bardzo zbilansowane. Za 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni 60m2 można zapłacić od kilkuset do nawet półtora tysiąca złotych. Tak wysokie i zróżnicowane koszty sprawiają, że wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku?

Na całkowity koszty rachunku za ogrzewanie wpływa wiele zawiłych składowych. W tym przypadku nie możemy po prostu zmienić dostawcy tak jak np. przy energii elektrycznej. Co za tym idzie, musimy zaufać naszej spółdzielni mieszkaniowej, że wylicza realne koszty. Mamy jednak spory wpływ na to, jak duży rachunek przyjdzie za spożytkowaną przez nas energię cieplną. Wystarczy kilka prostych sposobów aby obniżyć rachunki w skali roku nawet o 30-40%. Dla wielu osób będzie to na tyle istotna kwota by stwierdzić, że gra jest warta świeczki.

Odpowiednie wietrzenie pomieszczeń

Klasyczny błąd popełniany przez wiele osób – pozostawienie uchylonego okna na dłuższy okres czasu, aby wpuścić do mieszkania trochę świeżego powietrza. Jedno się zgadza, wpuścimy do mieszkania dużo świeżego, ale i zimnego powietrza. A co więcej, wypuścimy mnóstwo ciepła. Co zatem robić? Nie wietrzyć w ogóle? Nie, to również nienajlepsza metoda z perspektywy naszego organizmu. Wietrzyć należy bardzo intensywnie i krótko. Otwórz okna na oścież i pozostaw na kilka minut. Wcześniej należy oczywiście zakręcić kaloryfery. W ten sposób dokładnie wywietrzysz mieszkanie, a jednocześnie nie dopuścisz do tego by uciekło z niego dużo ciepła.

Specjalna folia za grzejnikami

Coraz popularniejszy sposób stosowany w wielu europejskich krajach. W markecie budowlanym możemy zakupić specjalną, srebrną folię grzewczą, którą umieszcza się na ścianie za kaloryferem. Folia spełnia dwie istotne funkcje. Przede wszystkim generuje i odbija większą ilość ciepła do mieszkania zapobiegając tym samym marnowaniu się ciepła w przestrzeniach za grzejnikiem. Dodatkowo, folia izoluje zimne ściany zewnętrzne co zapobiega utracie ciepła. To bardzo prosty i tani sposób, który może nam zaoferować wymierne korzyści na rachunkach.

Pamiętaj by zakręcić kaloryfery

Za każdym razem gdy na dłużej wychodzisz z domu, pamiętaj by zakręcić kaloryfery. Gdy w mieszkaniu nikogo nie ma, ich ciągła praca jest zwyczajnym marnotrawstwem energii i generowaniem większych rachunków. Ponadto, kaloryfery możesz przykręcić w sypialni gdy kładziesz się spać. W niższych temperaturach zwykle łatwiej o głęboki sen. Odpowiednia kołdra zapewni nam odpowiedni komfort i wystarczającą ilość ciepła. Kaloryfery przykręcone na noc to kolejna metoda na bardzo efektywne obniżanie kosztów ogrzewania w bloku.

Zużycie ciepła przez przestrzenie wspólne

Mieszkając w bloku warto od czasu do czasu wcielić się w rolę społecznika. Jeśli masz wrażenie, że na klatce schodowej jest zbyt ciepło, przykręć kaloryfery. Możesz również wydrukować kilka kartek, na których uświadomisz sąsiadów z jak wysokimi kosztami wiąże się intensywne ogrzewanie klatki. Bo powiedzmy sobie szczerze, czy jest to komuś potrzebne? Jedynie pani sprzątaczce, która rano dba o czystość klatki schodowej. Później jest ona ogrzewana na darmo. W zasadzie wszyscy i tak poruszamy się po klatce już w ciepłym ubraniu. Wpływ społecznej świadomości na rachunek? Bardzo duży.

Pomyśl o remoncie swojego mieszkania

Na koniec propozycja korzystna w perspektywie długoterminowej. Jeżeli mieszkamy w starszym budownictwie, musimy być gotowi na to, że mnóstwo ciepła tracimy przez okna oraz drzwi. Niestety, w tej sytuacji nawet największe oszczędności w zasadzie mijają się z celem. Większość energii cieplnej produkowanej przez grzejnik i tak przepada. Jeśli mamy odpowiednie zapasy pieniężne na koncie, warto pomyśleć o wymianie drzwi i okien. Stare typy kaloryferów warto zastąpić nowoczesnymi grzejnikami. Owszem, nie jest to tania inwestycja, ale może się okazać, że poniesione koszty zwrócą nam się w przeciągu kilku najbliższych lat na niższych rachunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *