Jak działają lombardy w Polsce?

Pożyczki lombardowe były w Polsce szczególnie popularne na przełomie XX oraz XXI wieku. Także dziś dobrze ulokowane lombardy nie mogą narzekać na brak klientów. W porównaniu z firmami pożyczkowymi, lombardy wypadają lepiej w kontekście niewielkich formalności co pozwala na szybkie otrzymanie gotówki. Niestety, pożyczka lombardowa często jest bardzo nieopłacalna dla klienta. Jak działają lombardy w Polsce oraz czy warto z nich korzystać?

Przez wiele lat lombardy były owiane czarną sławą ze względu na to, że cieszyły się ogromnym zainteresowaniem złodziejów. Skradzione, drogocenne przedmioty takie jak np. telefony komórkowe często trafiały właśnie do lombardu. Obecnie taki proceder został bardzo mocno ograniczony, ponieważ osoba oddająca ruchomość pod zostaw często jest zobligowana do wykazania swoich praw własności do danego przedmiotu. Restrykcje prawne sprawiły, że popularność lombardów jest dziś duża niższa niż jeszcze dekadę temu. Czy pożyczka lombardowa jest korzystnym rozwiązaniem?  

Na jakich warunkach lombard udziela pożyczek?

Dlaczego tak wiele osób wybierało lub wybiera pożyczki lombardowe? Ponieważ w odróżnieniu od banków oraz firm pożyczkowych, tutaj nie trzeba wykazać swojej zdolności kredytowej. Wystarczy przedmiot oddawany w zastaw. Niestety, warunki oferowane przez wiele lombardów są po prostu drakońskie, a co więcej, często obchodzą założenia ustawy antylichwiarskiej.

Zacznijmy od tego, że lombardy rzadko pożyczają więcej niż 50% wartości zastawianego przedmiotu. Same warunki są natomiast wyjątkowo niekorzystne. Już za sam zastaw musimy opłacić prowizję. Jej wysokość zależy od pożyczanej kwoty, wartości zastawionego przedmiotu, a także terminu spłaty. Do tego dochodzi oprocentowanie, które może być negocjowane i ustalane indywidualnie do sytuacji.

Lombardy spisują z klientem dokładną umowę pożyczkową, która uwzględnia kwotę pożyczki, prowizje, oprocentowanie, termin spłaty, a także zapisy dotyczące dalszych losów zastawu w sytuacji gdy klient spóźni się ze spłatą. Pożyczki lombardowe są udzielane podobnie jak chwilówki na krótki okres czasu – zwykle do 31 dni roboczych. Oczywiście istnieje możliwość przedłużenia terminu spłaty co wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Co można oddać pod zastaw pożyczki lombardowej?

Efektywne działanie każdego lombardu skupia się na osobie rzeczoznawcy, która wycenia wartość zastawianego przedmiotu i na jej podstawie ustala warunki pożyczki. W zastaw przyjmowany jest różnorodny majątek ruchomy: biżuteria, elektronika, zegarki, antyki. W skrócie – każda rzeczy, która przedstawia wysoką wartość. W niektórych lombardach pod zastaw można oddać także papiery wartościowe oraz obligacje, choć takie sytuacje nalezą do rzadkości. Na opłacalność pożyczki lombardowej w dużej mierze wpływa właśnie wycena oraz wartość procentowa kwoty, jaką zaoferuje klientowi lombard. Zwykle wartość pożyczki jest niestety dużo niższa.

Co się stanie gdy nie oddamy pożyczki?

W przypadku pożyczek bankowych lub udzielanych przez firmę pozabankową, niespłacenie zobowiązania oznacza rychłe kłopoty. Bardzo szybko skontaktuje się z klientem windykator, który spróbuje najpierw polubownie załatwić sprawę i dojść do porozumienia w kwestii dalszej spłaty. Jeśli to nie pomoże, pożyczkobiorca naraża się na postępowanie komornicze, w którym straci dużo więcej niż wartość pożyczki (koszty pracy komornika, oprocentowanie karne, część kosztów sądowych).

Dużym plusem pożyczek lombardowych dla wielu klientów jest brak konsekwencji. Jeśli pożyczka nie zostanie spłacona w terminie, lombard nie naśle na pożyczkobiorcę windykatora lub komornika. Przedmiot oddany w zastaw zgodnie z umową przejdzie na własność lombardu. W tym momencie wygasają ustalenia zawarte w umowie pożyczkowej. Gdy do tego dojdzie, jedynym sposobem na odzyskanie zastawionych rzeczy jest ich wykupienie z lombardu. Oczywiście cena końcowa będzie wyższa niż kwota jaką klient zobowiązał się spłacić w umowie.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *