Intercyza – co to jest i czy warto ją spisywać?


Ostatnio coraz częściej słyszymy o tym, że osoby zawierające związek małżeński decydują się na podpisanie intercyzy. Czym jednak ona jest i w jakich przypadkach warto ją spisać?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy jasno wskazuje, że małżonków po ślubie obejmuje wspólność majątkowa. Oznacza to, że wszystko, co zgromadzą lub co kupią, będzie ich wspólną własnością. Można to traktować jako pewnego rodzaju podstawę oraz zabezpieczenie finansowe dla budującej się rodziny. Jednak nie wszyscy są chętni na to, by dzielić się tym, co zarobili, kupili lub dostali z drugą połówkę. Co w takim przypadku można zrobić? Spisać intercyzę!

Czym jest intercyza?

Intercyza wcale nie jest nowym pojęciem. Nie tylko znali ją już nasi dziadkowie i pradziadkowie, ale również z niej korzystali. Czym jednak ona jest? Intercyza jest aktem notarialnym, który jest umownym ustrojem między małżonkami. Najprościej mówiąc, intercyza jest dokumentem wskazującym, co wchodzi w skład majątku wspólnego, co nie i w ogóle taki majątek istnieje. Intercyza może być różna – ograniczać wspólnotę majątkową, rozszerzać lub rozdzielać. W pierwszym przypadku mam do czynienia z sytuacją, w której małżonkowie wyłączają z majątku wspólnego pewne składniki. Rozszerzenie wspólności majątkowej to intercyza, w której małżonkowie decydują się do wspólności również dobre zgromadzone przed ślubem. Intercyza z rozdzielczością majątkową skutkuje tym, że nie występuje wspólny majątek, a małżonkowie mają osobiste majątki i każde o nim decyduje samodzielnie.

Czy warto spisać intercyzę?

Na to pytanie nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno decyzja o spisaniu intercyzy, jak i jej rodzaju powinna być dobrze przemyślana. Intercyza pozwala ustalić, co będzie wspólnością majątkową, co zostanie majątkiem osobistym i w razie rozpadu małżeństwa, każde może zachować swój majątek. Z drugiej strony, czy małżeństwo nie oznacza budowania wspólnej przyszłości? Nie można wspólnie rozliczać podatku dochodowego, zdolność kredytowa się zmniejsza, więc tez nie można zaciągnąć kredytów i zaufanie małżonków do siebie może na tym kroku ucierpieć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *