Ile wynosi podatek za psa w 2019 roku?

Wiele osób nie wyobraża sobie domu bez psa. Czy jednak posiadacze czworonogów pamiętają, że istnieje podatek za psa? Czym jest i ile wynosi w 2019 roku? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Czym jest podatek za psa?

Chyba zgodzicie się ze mną, że posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami oraz kosztami. Musimy zapewnić mu nie tylko karmę, ale również odpowiednie warunki do życia oraz dbać o jego zdrowie. Czy to wszystko? Jak się okazuje, wcale nie! Istnieje coś takiego jak podatek za psa, o którym wiele osób albo nie wie, albo go lekceważy. Czym on właściwie jest? Patrząc kilka lat wstecz, podatek za psa był opłatą obowiązkową, którą musiała uiścić każda osoba fizyczna posiadająca psa. Aktualnie wygląda to nieco inaczej i podatek za psa przemienił się w opłatę za jego posiadanie, którą w zależności od miejsca zamieszkania zapłacić trzeba w urzędzie gminy lub miasta.

Stawka podatku za psa – ile wynosi w 2019 roku?

Jeśli oczekujecie jasno podanej kwoty, jaką trzeba zapłacić za posiadanie psa w 2019 roku, to niestety się rozczarujecie. Każda gmina ustala indywidualnie stawkę podatku, termin jej płatności oraz ewentualne konsekwencje wynikające z jej nieuiszczenia. Jednak Ministerstwo Finansów jasno określiło, że maksymalna kwota, jaką ta opłata nie może przekraczać w 2019, wynosi 123,18 zł w skali roku za jednego psa.

Opłata za psa – gdzie zapłacimy za posiadanie pupila a gdzie nie?

Po zmianie przepisów wiele władz lokalnych zrezygnowało z pobierania opłaty za psa lub wprowadziło pewne udogodnienia dla mieszkańców. Takie praktyki można spotkać przede wszystkim w dużych miastach, gdzie władze nie są w stanie zweryfikować posiadaczy psów, co prowadzi również do  trudności ze ściąganiem opłat. Przykładem miasta, które zrezygnowało z obowiązkowej opłaty za posiadanie psa, jest Warszawa. Z kolei Kraków z opłat zwalnia osoby posiadające psy wysterylizowane lub z adopcji. Niezależnie od miejsca zamieszkania, z opłat za posiadanie psa zwolnione są osoby po 65 roku życia,  osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy psa asystującego, jak również osoby objęte podatkiem rolnym od gospodarstw rolnych, które mają dwa psy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *