Ile dać na komunię 2019? Przewodnik po prezentach w gotówce

Pytanie, ile dać na komunię zadaje sobie wielu komunijnych gości, w szczególności rodzice chrzestni. Prezent czy koperta? Zdecydowanie więcej osób stawia na praktyczne i łatwe rozwiązanie, czyli gotówkę. Ile w takim razie dać na komunię 2019? Zapraszamy do krótkiej lektury!

Ile wkładają do koperty rodzice chrzestni?

Najdroższy prezent fundują właśnie rodzice chrzestni i wynosi on od 500 do 1000 zł. Wysokość kwoty bywa różna i zależy oczywiście od zamożności chrzestnych, jak również od tego, jakie tradycje panują w rodzinie oraz czy oprócz gotówki wręczany jest dodatkowy prezent na przykład w postaci roweru.

Prezenty gotówkowe od dziadków

Dziadkowie z reguły obdarowują swoje wnuki pamiątkową biżuterią oraz dewocjonaliami. Jeśli do takiego prezentu zdecydują się dorzucić gotówkę, to w kopercie powinno znajdować się nie więcej niż 100-200 zł.

Ile do koperty wkłada bliska rodzina?

Prezenty w gotówce od bliskiej rodziny mieszczą się w przedziale od 300 do 500 zł. Nie stanowi to jednak reguły i w przypadku mniej zamożnych krewnych nikt nie wymaga tak drogiego prezentu. Równie dobrze do koperty można włożyć skromniejszy datek lub wręczyć kupiony upominek. 

Ile na komunię dają pozostali goście?

Coraz częściej na komunię zaprasza się już nie tylko najbliższą rodzinę, ale również przyjaciół, czy znajomych rodziny. Ile jednak włożyć do koperty, jeśli jest się gośćmi spoza kręgu rodziny? Odpowiednia kwota oscyluje w granicach 100 -300 zł. Jeśli ktoś chce wręczyć poniżej 100 zł, lepiej  wybrać skromniejszy prezent, niż wręczać gotówkę.

A co z prezentami od rodziców – dawać czy nie?

Niektórzy rodzice wychodzą z założenia, że już sama organizacja przyjęcia dla dziecka to wystarczający prezent. Jednak pamiętajmy, że mamy do czynienia z dziewięcioletnim dzieckiem, które otrzymując prezenty od dalszej rodziny, może poczuć się skrzywdzone przez rodziców. Wystarczy drobny upominek i niekoniecznie gotówkowy, lecz na przykład album komunijny, czy wspólny wyjazd na weekend.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *