Co to jest płatność za pobraniem?


Przy zakupach internetowych można korzystać z różnych form płatności. Jedną z form umożliwiających uregulowania zakupu jest właśnie płatności za pobraniem. Czym jest pobranie i z czym wiążę się taka forma płatności? Sprawdzamy!

Czym jest płatność za pobraniem?

Pobraniem nazywamy płatność za przesyłkę, którą regulujemy dopiero w chwili odbioru zamówionych towarów. Wobec tego wtedy, gdy decydujemy się na zakup za pobraniem, sprzedawca przygotuje dla nas paczkę, którą nie musimy opłacać z góry przelewem lub systemem płatności online. Za paczkę zapłacimy dopiero wtedy, gdy zostanie nam dostarczona bezpośrednio do rąk. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku płatności za pobraniem kurier będzie oczekiwał uregulowania płatności, a dopiero później przekaże paczkę i możemy ją otworzyć. U niektórych operatorów przesyłek istnieją dodatkowo płatne opcje, które pozwalają sprawdzić zawartość paczki przed pokwitowaniem je odbioru i to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli chcemy mieć pewność, że zakupiony towar jest zgodny ze wcześniejszym opisem.

Z czym wiąże się płatność za pobraniem?

Jak każda forma płatności za zakupy, tak również pobranie ma swoje mocne i słabe strony. Przede wszystkim paczka za pobraniem może dotrzeć do nas szybciej. Sprzedający nie musi czekać na zaksięgowanie wpłaty, więc bezpośrednio po złożeniu zamówienia może wysłać paczkę. To także bezpieczniejsza forma płatności. Za zakupiony towar płacimy dopiero wtedy, gdy będziemy mieli go w ręku. Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektórzy operatorzy przesyłek w swojej ofercie mają dodatkowe opcje, które dodatkowo pozwalają sprawdzić zawartość i tym samym można uniknąć rozczarowania, czy ewentualnego oszustwa.

Z drugiej strony musimy pamiętać, że przesyłki opłacane za pobraniem są zwykle droższe od paczki wysyłanej przy zapłacie z góry. Różnica w opłacie waha się od 5 do nawet 10 złotych. Przy zapłacie za pobraniem należy też mieć odliczoną gotówkę. Nie zawsze kurier doręczający ma pieniądze, aby wydać resztę. W takich sytuacjach albo musimy liczyć się z tym, że kurier otrzyma od nas sowity napiwek albo będziemy musieli biegać po sąsiadach, by rozmienić pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *